Użądlenia
Użądlenie przez osę, pszczołę lub szerszenia...
...dorosłego człowieka nie należy do przyjemności, gdyż wywołuje ból i miejscowy odczyn zapalny. Jeśli użądlone zostaje dziecko, zwłaszcza małe lub osoba o skłonnościach alergicznych, to reakcja na jad może wywołać poważniejsze objawy, a przy licznych użądleniach nawet śmierć.
Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad owadów użądlenie, mimo iż bolesne nie jest dla nas groźne. Pojawiające się w miejscu ukłucia pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk zwykle ustępują w ciągu 48 godzin. Gorzej, jeśli jesteśmy uczelni na jad owadów. Wówczas użądlenie może oznaczać groźną, gwałtowną reakcje tzw. wstrząs anafilaktyczny, który objawia się głębokimi zaburzeniami oddechowymi, dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, spadkiem ciśnienia tętniczego, utratą przytomności. W związku z tym, warto mieć pod ręką sprawny ciśnieniomierz. W miejscu użądlenia tworzy się bardzo duży obrzęk, na całym ciele może wystąpić pokrzywką, reakcji towarzyszyć może świąd dłoni, stóp, zaburzenia połykania, wymioty.
Co zrobić gdy użądli nas osa?
Pierwszą i najważniejszą czynnością jest sprawdzenie, czy w ranie nie pozostało żądło. Osy wprawdzie po ataku nie gubią żądła, ale czasem może się ono złamać i zostać w naszej skórze. Wtedy delikatnie usuwamy je igłą lub paznokciem. Następnie użądlone miejsce, przez około pół godziny, chłodzimy zimnym okładem (lód zawinięty w ściereczkę, materiał namoczony zimną wodą). Po tym czasie do ranki przykładamy wacik lub gazę nasączoną octem. Najlepiej umocować ją na dłuższy czas bandażem lub plastrem. Po użądleniu osy warto jak najszybciej wypić wapno, które niweluje wszelkie reakcje alergiczne. Jeśli użądlenie nam dokucza np. swędzi - użyjmy maści łagodzących, dostępnych bez recepty np. fenistil żel lub hydrocortison 0,5%.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika