Termometr bezdotykowy dla dzieci
Data dodania: 21-07-2012
Wyświetleń: 1473
Przeciwnicy termometrów bezdotykowych narzekają na niedokładność pomiaru. Obecnie jednak na rynku medycznym można znaleźć wiele różnych modeli. Z nich każdy jest coraz to dokładniejszy. Argument o niedokładności pomiaru zaczyna więc być coraz bardziej chybiony. Poza tym nawet tradycyjny termometr, jeśli został źle ułożony, też wskaże złą temperaturę.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Jak zmierzyć maluchowi temperaturę w środku nocy bez budzenia go? Na to pozwala jedna z nowinek technicznych naszych czasów – termometr bezdotykowy. To urządzenie powstało głównie z myślą o dzieciach. Opinie na jego temat są jednak podzielone. Według niektórych rodziców to doskonały pomysł, który sprawdza się na co dzień. Inni twierdzą, że pomiar jest niedokładny, a przez to w ogóle nie można polegać na tym sprzęcie. Główną zaletą termometru jest z pewnością bezinwazyjność. W dodatku nadaje się on nie tylko do mierzenia temperatury dziecka. Można na nim odczytać także ciepłotę wody w wannie i pokarmu w butelce.
Jak działa termometr bezdotykowy?
Pewnie właśnie to pytanie nurtuje Cię najbardziej. Jak można zmierzyć temperaturę bez dotykania ciała? Otóż można! Ciało emituje wiązkę cieplnych promieni, którą przechwytuje termometr. Niektóre modele wykorzystują laser do precyzyjnego namierzenia ludzkiego ciała. Wtedy nazywa się je pistoletami temperaturowymi, termometrami na podczerwień lub pirometrami.Jak korzystać z termometru bezdotykowego?
Każdy termometr (również bezdotykowy) ma swoją specyfikę, ale zasada korzystania jest taka sama. U niemowląt temperaturę mierzy się, zbliżając termometr do ucha. U innych dzieci wystarczy zbliżyć go na odległość kilku centymetrów od czoła. Naciśnij przycisk i czekaj. Urządzenie na pewno zasygnalizuje Ci koniec pomiaru. Na ekranie odczytaj temperaturę.Przeciwnicy termometrów bezdotykowych narzekają na niedokładność pomiaru. Obecnie jednak na rynku medycznym można znaleźć wiele różnych modeli. Z nich każdy jest coraz to dokładniejszy. Argument o niedokładności pomiaru zaczyna więc być coraz bardziej chybiony. Poza tym nawet tradycyjny termometr, jeśli został źle ułożony, też wskaże złą temperaturę.
Co z tymi cyferkami?
Oczywiście warto orientować się w przedziale temperatury ludzkiego ciała. Normalna ciepłota ciała to 36,6˚ C. W praktyce rzadko zdarza się, że temperatura wynosi dokładnie tyle, jest to jednak wartość optymalna. Gorączka zaczyna się właściwie od ok. 38˚ C (wcześniej jest stan podgorączkowy). Maksymalna temperatura, w której możliwe jest przeżycie, wynosi 42˚C.Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika