Ssaki mechaniczne ręczne: co warto o nich wiedzieć?
Ssak medyczny ręczny, służy do mechanicznego odsysania wydzielin z dróg oddechowych pacjentów. Stanowi nieocenioną pomoc w medycynie ratunkowej, w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji medycznej. Doskonale sprawdza się zarówno w placówkach medycznych, jak i w opiece domowej. Jest urządzeniem prostym w obsłudze oraz czyszczeniu.
Ssak ręczny do odsysania wydzieliny – jak działa?
W przeciwieństwie do swojego elektrycznego odpowiednia, ssak ręczny działa na zasadzie wytwarzania podciśnienia, które powstaje na skutek ręcznego pompowania. Ssak składa się z kilku podstawowych elementów:
1. Pompki ręcznej, czyli podstawowego elementu, który wytwarza podciśnienie.
2. Zbiornika przeznaczonego na wydzieliny – jest to pojemnik, do którego płyny są odsysane.
3. Przewodu ssącego, czyli elastycznej rurki, która łączący ssak z pojemnikiem.
4. Końcówek ssących dla dorosłych oraz dla dzieci.
Ssak ręczny do odsysania wydzieliny – przykłady zastosowań
Ssaki medyczne, najczęściej znajdują zastosowanie w przypadkach udzielania pierwszej pomocy, gdy dojdzie do niedrożności dróg oddechowych, na skutek zalegającej krwi, śluzu lub wymiocin.
Sprawdzają się także w domowych warunkach, w przypadku gdy konieczne jest regularne odsysanie wydzielin u chorych przewlekle pacjentów. Ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy, co czyni je łatwymi w użyciu nawet dla osób z podstawowym przeszkoleniem.
Ssaki ręczne mechaniczne, dzięki swojej kompaktowej budowie oraz niezależności od zasilania elektrycznego, są łatwe do transportu i mogą być używane w każdych warunkach, nawet przy braku dostępności prądu.
Ssaki mechaniczne ręczne są ekonomicznymi i łatwymi w obsłudze urządzeniami, które odgrywają kluczową rolę w opiece medycznej. Ze względu na mniejszą wydajność, nie są w stanie zastąpić nowoczesnych ssaków elektrycznych, które są używane w zaawansowanych placówkach medycznych. Są jednak nieodzowne w sytuacjach awaryjnych, bardzo potrzebne w domowej opiece nad pacjentami i pożądane w miejscach o ograniczonym dostępie do technologii. Ich prosta budowa i szeroki zakres zastosowań sprawiają, że stanowią ważny element wyposażenia ratowników medycznych i opiekunów zdrowotnych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika