Rękawice jednorazowe – lateksowe, nitrylowe czy winylowe?
Jednorazowe rękawice są używane nie tylko przez pracowników służby zdrowia, ale również w handlu, gastronomii, punktach usługowych. Wraz z rozpowszechnieniem używania tego typu rękawic, również podczas prac domowych, pojawiły się produkty wykonane z różnych materiałów. Dotychczas duży kłopot miały osoby uczulone na lateks, ponieważ w ich przypadku wykluczone było używanie rękawic. Teraz to nie problem! Wystarczy zamiast rękawic lateksowych kupić rękawice nitrylowe lub winylowe. Czym, poza materiałem i wielkością, różnią się rękawice?
Rodzaje rękawic ochronnych
Rękawice lateksowe
Gdy mowa o rękawicach jednorazowych wielu osobom od razu nasuwają się na myśl rękawice lateksowe. Rękawice wykonane z naturalnego kauczuku mają wiele zalet. W sprzedaży dostępne są rękawice grube, wykorzystywane m.in. podczas prac domowych oraz rękawice cienkie, nieograniczające ruchów, przy użyciu których można wykonywać zadania wymagające dużej precyzji. Sprawdzą się więc w branży medycznej oraz kosmetologii. Co więcej, rękawice te, ulegają biodegradacji, dlatego nie są obciążeniem środowiska naturalnego.
Niestety wiele osób ma uczulenie na lateks, dlatego nie może używać tego typu rękawic. Co ważne – ciężka postać uczulenia może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku lekkiej postaci uczulenia na dłoniach pojawią się swędzące zaczerwienienia, rumień, pęknięcia skóry.
Rękawice nitrylowe
Rękawice nitrylowe to świetna alternatywa dla produktów lateksowych. Są niemal tak samo elastyczne, a przy tym bardziej odporne na uszkodzenia oraz działanie substancji chemicznych. Nie mają zapachu, który charakterystyczny jest dla rękawic lateksowych, występują w wersji pudrowej i niepudrowej. Sprawdzą się podczas wykonywania czynności medycznych np. zmiany opatrunku oraz czynności kosmetycznych.
Rękawice winylowe
W odróżnieniu od rękawic lateksowych i nitrylowych, rękawice winylowe nie przylegają do dłoni, są luźniejsze i mniej elastyczne. Najczęściej są przezroczyste. Wykorzystuje się je w gastronomii podczas wykonywania posiłków oraz kosmetyce i fryzjerstwie np. podczas mieszania farb.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika