Ratunkowa folia termiczna – zastosowanie
W filmach, w których mamy do czynienia z akcjami ratunkowymi, np. tymi przeprowadzanymi po wypadkach komunikacyjnych, bardzo często możemy zobaczyć połyskujące folie, którymi owinięte są uczestniczące w zdarzeniu poszkodowane osoby. Do czego właściwie służy taka folia, w jakich sytuacjach i w jaki sposób powinno się ją wykorzystywać?
Folia termiczna – dlaczego tak istotna?
Folia termiczna, mimo że niepozorna, jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdej apteczki. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, a jej koszt to tylko kilka złotych. Głównym zadaniem folii termicznej jest utrzymanie stałej ciepłoty ciała poszkodowanej osoby. To wyjątkowo istotne – szczególnie gdy w otoczeniu panuje niska (co w polskich warunkach zdarza się dość często) lub bardzo wysoka temperatura. Utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała jest również ważne w sytuacjach stresowych, w celu podniesienia komfortu poszkodowanego.
Kocem termicznym powinno się przykryć zarówno osoby przytomne, które zgłaszają, że im zimno, jak i nieprzytomnych poszkodowanych, nawet jeśli nie widać po nich oznak wychłodzenia. Folia termiczna świetnie sprawdza się również na kempingach i podczas górskich wędrówek – dzięki temu, że zajmuje niewiele miejsca, można wziąć ją wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zmienne warunki pogodowe.
Jak używać folii termicznej?
Koc termiczny to cienka folia wykonana z tworzywa sztucznego, która ma dwie strony – jedną srebrną, a drugą złotą. Bardzo istotne jest to, aby wiedzieć, którą stroną folii należy okryć ciało poszkodowanego, by zapewnić mu komfort termiczny. Jeśli zależy nam na zachowaniu ciepłoty ciała w chłodny dzień, należy zawinąć folię srebrną stroną od strony ciała, a złotą na zewnątrz. Jeśli przeciwnie – koc ma chronić kogoś przed przegrzaniem, złota strona powinna być przy ciele, a srebrna na zewnątrz. Warto pamiętać również o tym, by nie tylko przykryć ciało poszkodowanego, ale szczelnie je owinąć – tylko wtedy koc będzie mógł w 100% spełnić swoją funkcję.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika