Przegląd igieł do dostępu doszpikowego
Kiedy stosuje się dostęp doszpikowy?
Na miejscu wypadku liczy się zarówno skuteczność zastosowanych zabiegów, jak i czas ich wykonania. To właśnie szybkość ratownika decyduje niejednokrotnie o szansach przeżycia pacjenta. Dlatego gdy konieczne jest podanie leku a dostęp do żyły jest niemożliwy, po trzeciej nieudanej próbie u dorosłego i po drugiej u dziecka, należy zastosować dostęp doszpikowy.
Jest to metoda alternatywnej podaży leków i płynów, z zastrzeżeniem, że objętość płynów nie może być aż tak duża jak w przypadku wkłucia dożylnego. Wkłucie powinno zostać zlikwidowane w szpitalu po maksymalnie 96 godzinach od jego wykonania i zastąpione tradycyjnym wenflonem dożylnym lub wkłuciem centralnym.
Procedura wykonywania wkłucia doszpikowego
Najczęstszym miejscem wykonania wkłucia doszpikowego jest kość piszczelowa, a w przypadku braku takiej możliwości – kość udowa lub mostek.
Można w tym celu zastosować igłę wkręcaną lub automatyczną. Po lokalizacji miejsca wkłucia należy je zdezynfekować a w przypadku pacjentów przytomnych – znieczulić. Wkłucia dokonuje się pod kątem 90 stopni do kości, aż do wyczucia oporu. Następnie igłę należy wkręcić ruchem śrubowym. Celem sprawdzenia drożności, dokonuje się próbnej aspiracji szpiku.
Przejdź do strony głównej