Pierwsza pomoc - poradnik
Wakacyjna pierwsza pomoc – poradnik
Gdy słyszymy: pierwsza pomoc, od razu przychodzi nam na myśl wypadek samochodowy i potrzeba jej udzielenia właśnie ofiarom stłuczki. Należy jednak pamiętać, że niebezpieczeństwo czyha na nas wszędzie: w domu możemy się, na przykład – oparzyć przygotowując niedzielny obiad, a podczas urlopu doznać udaru cieplnego, w skutek długiego wylegiwania się na plaży.
Zbliża się czas wakacji, a więc i wyjazdów – często całymi rodzinami z małymi dziećmi. Słodkie lenistwo, wypoczynek nad morzem czy w górach to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Nie można jednak zapomnieć o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Powinniśmy sobie także przyswoić wiedzę, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy w różnych wypadkach.
Do najczęściej zdarzających się podczas letnich miesięcy, oprócz wypadków drogowych, należą: zawały serca, omdlenia, zatrucia, oparzenia (głównie słoneczne), udary cieplne, podtopienia i różnego rodzaju urazy, wynikające z uprawiania sportu. Poniżej krótka instrukcja, jak sobie radzić w sytuacji, gdyby któreś z wymienionych zdarzeń miało miejsce.
Zawał serca
Objawy zawału serca to: kłujący ból w okolicy mostka (często promieniuje on przez lewe ramię do małego palca), nieregularny puls, chłodna i blada skóra, zimny pot, wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej. Przy zawale najważniejsza jest szybka pomoc lekarska. Przede wszystkim, należy chorego ułożyć w pozycji półsiedzącej i ułatwić mu oddychanie. W tym celu powinniśmy rozluźnić uciskające lub przeszkadzające mu części garderoby. Istotne będzie też uspokajanie chorego, aby czuł się na tyle bezpiecznie na ile to możliwe. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, należy także zastosować sztuczne oddychanie z naciskiem na klatkę piersiową.
Omdlenie
Omdlenie jest nagłą, chwilową utratą przytomności, spowodowaną zmniejszeniem ilości tlenu dopływającego do mózgu. Zatem, najważniejszą formą pierwszej pomocy jest dotlenienie. W tym celu należy, przede wszystkim, wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, lub otworzyć okno – jeśli stało się to w domu. Następnie powinniśmy ułożyć go na plecach, sprawdzić czy ma zachowane funkcje życiowe (drożność dróg oddechowych, oddech) i unieść mu nogi. Po tych czynnościach osoba, która omdlała powinna odzyskać świadomość. Jeśli tak się nie stanie, to mamy do czynienia z utratą przytomności i powinniśmy natychmiast wezwać lekarza.
Podtopienie
Człowiek, który tonie mimowolnie połyka wodę. Gdy jej duża ilość dostanie się do żołądka – wymiotuje, natomiast, jeśli trafi do dróg oddechowych to traci przytomność (przez niedotlenienie). Pierwsza pomoc przedmedyczna w takiej sytuacji powinna wyglądać następująco:
Wydostajemy podtopionego z wody – jeśli istnieje ryzyko urazu kręgosłupa, powinno się pod plecy położyć deskę ratowniczą lub inną, dzięki której poszkodowany będzie leżał stabilnie
Oceniamy stan i jeśli trzeba to reanimujemy
- Gdy poszkodowany jest przytomny, kładziemy go w bezpiecznej pozycji bocznej
- Jeśli jest nieprzytomny, rozpoczynamy reanimację (najpierw sprawdzamy, czy w ustach nie ma ciał obcych, jak są, to je wyjmujemy i wykonujemy masaż serca i wdechy metodą usta-usta – w proporcjach 30:2)
Chronimy przed wyziębieniem – najlepiej przykryć poszkodowanego kocem termicznym, jednak każde okrycie, któro zapewni ciepło będzie dobre
Udar cieplny
Objawami udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, bóle i zawroty głowy, zaczerwieniona skóra, przyspieszone tętno i oddech, nudności oraz wymioty, zaburzenia świadomości, a także mrowienie kończyn lub drgawki. Do działań pierwszej pomocy, w tym przypadku należy, przede wszystkim, obniżenie temperatury ciała. Najpierw powinno się przenieść poszkodowanego w chłodne i zacienione miejsce, następnie ułożyć go w pozycji półsiedzącej (pod warunkiem, że jest przytomny) i kontrolować funkcje życiowe. W celu ochłodzenia organizmu, należy go rozebrać, stosować zimne okłady – ewentualnie polewać zimną wodą. Rzecz jasna, nie powinno się poszkodowanego zostawiać bez opieki dopóki nie pojawi się lekarz.
Niezależnie od sytuacji, powinniśmy umieć pomóc poszkodowanej osobie. A żeby to zrobić, najpierw należy posiąść niezbędną wiedzę. Najlepiej by było, gdybyśmy się wybrali na kurs pierwszej pomocy. Jednak nie każdy ma na to czas. Można więc, chociażby przeczytać w podręczniku pierwszej pomocy, w jaki sposób zachować się w określonych sytuacjach, aby nie pogorszyć stanu poszkodowanego i samemu być bezpiecznym. Co więcej, takie podręczne opracowanie można zabrać ze sobą na wakacje lub włożyć dziecku do plecaka pakując je na kolonie.
Pozostaje pytanie, jak wybrać właściwy podręcznik pierwszej pomocy. Otóż, najlepszy będzie taki, którego autorzy są lekarzami, ratownikami lub instruktorami pierwszej pomocy. Bowiem tylko doświadczeni praktycy będą mieć rzetelną i sprawdzoną wiedzę na ten temat – a przecież na zdrowiu i życiu najbardziej nam zależy!
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika