Opatrunek hemostatyczny na rozległe rany
Postępowanie w razie krwotoku
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań mających na celu zahamowanie krwotoku u rannej osoby, koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki ochronne, które pozwolą na uniknięcie kontaktu z krwią poszkodowanego. W razie krwotoku silne krwawienie należy spróbować zatamować poprzez miejscowe uciśnięcie rany. Jeśli uraz dotyczy kończyn górnych, warto również unieść rękę powyżej serca (wtedy krwawienie nieco się zmniejszy) i ucisnąć tętnice znajdujące się powyżej krwawiącego miejsca. Jeśli działanie jest skuteczne, krwawienie powinno zmniejszać się. Jeśli poprawa nie następuje, pomocny może być specjalistyczny opatrunek hemostatyczny.
Opatrunek hemostatyczny – kiedy stosować?
Opatrunek hemostatyczny należy stosować, kiedy inne sposoby na zatamowanie krwotoku zawodzą. Opatrunek ten wykazuje skuteczność nawet przy krwawieniach bardzo intensywnych, które potencjalnie mogłyby zagrażać ludzkiemu życiu. Sprawdź także opatrunek indywidualny.
Jak działa opatrunek hemostatyczny?
Opatrunek składa się z dwóch elementów – substancji o charakterze wiążącym (chitosanu) i nośnika, czyli jałowej gazy. Aktywna substancja po kontakcie z raną sprawia, że następuje szybkie jej zamknięcie poprzez szybkie wytworzenie skrzepu, ok. 3 minuty po aplikacji. Wytworzony opatrunek wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Opatrunek hemostatyczny działa również na krew zheparynizowaną, a także w warunkach hipotermii. Opatrunek zapakowany jest w sterylne, wodoodporne opakowanie w kolorze zielonym, a gaza zapakowana ma formę litery Z.
Wymiary opatrunku: 7,6 cm x 1,5 m. Produkt jest gotowy do użycia zaraz po otwarciu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika