Odzież medyczna – profesjonalizm z fantazją
Do noszenia profesjonalnej odzieży medycznej i obuwia medycznego zobligowani są:
- studenci uczelni medycznych,
- wszyscy pracownicy przychodni, szpitali i klinik stomatologicznych,
- farmaceuci,
- ratownicy medyczni
Czy jednak jednolita odzież medyczna musi zabijać indywidualizm? A może jednak da się połączyć profesjonalizm z odrobiną fantazji?
Nie tylko prosty krój i idealna biel
Odzież medyczna nie musi być nudna, o ile zakład pracy nie zadecyduje inaczej, nie jest wymagany jednolity krój, taki sam dla każdego. Odzież medyczna może być elegancka i podkreślać pewne indywidualne cechy czy preferencje pracownika. Dozwolone jest także dowolne zestawianie i komponowanie kompletów odzieży – bluzek, bluz, spodni, spódnic, sukienek i fartuchów medycznych.
Uniformy i fartuchy mogą też być uszyte z różnych tkanin. Najczęściej wybierane są ubrania z mieszanki przewiewnej i przyjemnej w dotyku bawełny oraz poliestru odznaczającego się trwałością i łatwego do prasowania.
Wbrew powszechnemu przekonaniu również idealnie biały kolor nie jest obligatoryjny, można z powodzeniem używać odzieży w innych niejaskrawych, spokojnych, jednolitych barwach. Ubrania medyczne mogę również być wykończone kolorowymi, kontrastowymi wypustkami. Niektóre prywatne kliniki upiększają uniformy swojego personelu znakami firmowymi lub ozdobnymi wykonanymi techniką haftu komputerowego.
Wszystkie te różnorodne warianty odzieży medycznej można kupić w profesjonalnych sklepach medycznych – stacjonarnych i internetowych. Zwykle oferują one także szeroki asortyment wygodnego i praktycznego obuwia medycznego, czasem także specjalną odzież ochronną oraz odzież przeznaczoną dla pracowników ratownictwa medycznego.
Odzież medyczna - Przede wszystkim praktyczna
Najważniejszą cechą dobrej odzieży medycznej jest jednak jej praktyczność i właściwości użytkowe. Każde ubranie medyczne musi być wygodne i zapewniać swobodę ruchu niezbędną przy pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika. Należy też pamiętać, że konstrukcja fartucha medycznego powinna pozwalać na jego łatwe i szybkie zdejmowanie oraz zakładanie.
Należy jednak pamiętać, że niektóre zabiegi medyczne odznaczają się dużym stopniem ryzyka spowodowanego wystąpieniem czynników biologicznych. W takich przypadkach nie ma już miejsca na indywidualizm i fantazję – wymagane jest stosowanie specjalistycznej odzieży w całości wykonanej z materiałów barierowych, zapewniających pełną ochronę przed płynami ustrojowymi.
Paulina Maria Szymborska-Karcz
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika