Najlepsze ciśnieniomierze automatyczne
Jednak które urządzenie wybrać, by być zadowolonym?
Chytry dwa razy traci
Kupując urządzenia medyczne, warto wybierać świadomie, starannie porównując dostępne opcje. Decydując się na możliwość najtańszą, ryzykujemy, że urządzenie szybko się zepsuje lub nie będzie wskazywało odpowiednich, realnych wartości. W konsekwencji tego możemy odbierać mylne sygnały dotyczące naszego stanu zdrowia.
Możemy martwić się na zapas lub wręcz przeciwnie: mieć uspokojone sumienie w sytuacji, w której należałoby działać natychmiast i zdecydowanie. Dlatego podstawowa zasada to wybór dobrej jakości produktów. Nie oznacza to postawienia na najdroższy ciśnieniomierz, bo ten nie musi być wcale wart swojej ceny – raczej na wybór dobrej oferty, czyli znanego producenta oraz dobrze ocenionego produktu przez innych użytkowników.
Dlaczego to takie ważne?
Dlaczego tak istotny jest wybór dobrego ciśnieniomierza? Ponieważ nadciśnienie tętnicze to choroba, która nie boli, która atakuje znienacka, w ciszy. Może rozwijać się latami i w tym czasie podstępnie niszczyć serce, naczynia krwionośne, a nawet nerki. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udaru serca, zawału czy niewydolności nerek. Może powodować trudne w wyleczeniu konsekwencje, którym można by było przeciwdziałać, a nawet leczyć je na czas, gdyby dbałość o kontrolę ciśnienia było standardem.
Możemy myśleć, że nadciśnienie tętnicze nas nie dotyczy. Jednak niestety nie jest to prawda. W Polsce jest to problem bardzo popularny. Dotyczy 30% wszystkich dorosłych osób, a z każdym rokiem statystyki są coraz poważniejsze. 9 milionów osób – taka jest skala problemu „cichego zabójcy” a eksperci wskazują, że z każdym rokiem liczby będą wyższe. Sprzyja temu tendencja do tycia, siedzący tryb życia oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
Najlepsze ciśnieniomierze na rynku
Najlepsze do domowego pomiaru są ciśnieniomierze automatyczne, elektryczne, które mierzą ciśnienie same i nie ma potrzeby użycia do pomiaru słuchawek. W ich przypadku oceniany jest strumień krwi, który płynie pod mankietem i on służy do oceny ciśnienia krwi.
Na rynku aparaty automatyczne dostępne są w wersji na nadgarstek i na ramię, a także na palec. Po naciśnięciu przycisku do mankietu wpompowywane jest powietrze, a po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawia się wynik, który pozwala na ocenę wartości ciśnienia. Bardzo rzadko można spotkać urządzenie półautomatyczne, w których przypadku mankiety uzupełniane są przez osobę wykonującą badanie lub drugą osobę.
Ważna technika
Mierząc ciśnienie krwi w domu, należy zwrócić uwagę na technikę pomiaru. Tylko w takiej sytuacji można liczyć na to, że urządzenie da nam wiarygodny wynik.
Jednak nawet odpowiedni sposób mierzenia ciśnienia nie będzie wystarczający, jeśli nie zainwestujemy w dobrej klasy sprzęt, nie możemy liczyć na prawidłowy odczyt.
Dokładność pomiaru
Właściwie wszystkie ciśnieniomierze obecne na rynku mają dokładność pomiaru na poziomie +-3 mmHg. Takimi parametrami wyróżnia się nowy sprzęt, z czasem niestety na skutek eksploatacji trzeba się liczyć z tym, że pomiar może być mniej dokładny.
Ciśnieniomierz: jakiej firmy?
Już wiemy, jakiego typu urządzenia dostępne są na rynku. Pytaniem otwartym pozostaje: na jaką markę postawić, jakiej produkt wybrać.
Dobrymi opiniami niezmiennie od lat cieszy się japońska firma Omron, która jest światowym wiodącym producentem ciśnieniomierzy. Wybierana jest zarówno przez osoby indywidualne, jak również placówki medyczne, doceniana jest przez lekarzy i pielęgniarki. Poza tym producent zapewnia trzyletnią gwarancję na urządzenie oraz roczną na mankiet.
Dobrymi opiniami cieszy się również producent TECH-MED, czyli polska wiodąca firma, istniejąca na rynku nieprzerwanie od 1949 roku. Tech-Med może pochwalić się wieloma opatentowanymi konstrukcjami oraz dobrymi cenami.
Chętnie wybierane są również ciśnieniomierze Mescomp, które wyróżniają się wygodą pomiaru, dobrymi parametrami oraz praktycznymi rozwiązaniami.
Rynek ciśnieniomierzy jest szeroki, Warto porównać parametry, ceny i opinie, by wybrać najlepszy produkt dla siebie: przede wszystkim własnych potrzeb.
Podobny artykuł
Ciśnieniomierz
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika