Miejscowe leczenie ran – czym powinien wyróżniać się dobry opatrunek?
Niemal każdy choć raz miał styczność z raną – mniejszą lub większą. Od odpowiedniego postępowania zależy proces gojenia się rany. Brak dezynfekcji, niewłaściwe dobranie opatrunku, niewykonanie opatrunku – wszystko to może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Podczas opatrywania ran należy wybrać rodzaj opatrunku. Niektóre można stosować bezpośrednio na ranę. Jakie są rodzaje opatrunków? Czym wyróżnia się dobry opatrunek?
Rodzaje opatrunków
Opatrunki podzielić można ze względu na różne kryteria. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, opatrunki dzielą się na:
opatrunki uciskowe: zakładane są na krwawiące rany, w celu zatamowania krwawienia,
opatrunki obłożeniowe: stosowane w celu usztywnienia np. przy otwartych złamaniach kończyn,
opatrunki osłaniające: zadaniem tego typu opatrunku jest ochrona rany przed zanieczyszczeniami, zakładane są m.in. na otarcia, skaleczenia.
Opatrunki można podzielić także ze względu na sterylność. Jałowe opatrunki można nakładać bezpośrednio na ranę. Przykładem jest opatrunek indywidualny typ M. Z kolei niejałowe opatrunki stosowane są jako warstwa wierzchnia. Do ran, w które wdało się zakażenie stosuje się opatrunki z jonami srebra. Najbardziej znanym rodzajem opatrunków osłaniających są tradycyjne plastry. Zobacz również opatrunek hemostatyczny z naszej oferty.
Wybór odpowiedniego opatrunku ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu procesu leczenia ran. Sprawdź także opatrunek indywidualny.
Jakie są zasady opatrywania ran?
Choć opatrywanie ran wydaje się proste i oczywiste, tak warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad. Sposób działania zależy przede wszystkim od rodzaju rany. Jeśli występuje krwawienie należy opatrywanie rany rozpocząć od jego zatamowania. Najlepszą metodą jest ucisk. Następnie należy oczyścić ranę np. przy użyciu soli fizjologicznej bądź wody oraz środków antyseptycznych. Nie zawsze wymagane jest użyciem środków dezynfekujących. Po zabezpieczeniu przed zanieczyszczeniami trzeba wykonać opatrunek. To ostatni etap opatrywania ran. Ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Po wygojeniu się rany można stosować wybraną maść np. z witaminami.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika