Maska do sztucznego oddychania
Maska do sztucznego oddychania
Pierwszą i podstawową zasadą udzielania pierwszej pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu. Oczywiście, wszyscy to wiemy, jednak w sytuacjach silnie stresujących może nam to umknąć. Aby zachować pełne bezpieczeństwo, powinniśmy mieć zawsze przy sobie rękawiczki jednorazowe i maseczkę. Te dwa akcesoria są bowiem niezbędne do tego, żeby niczym się nie zarazić. Zobacz także maska cpr.
Przed przenoszeniem bakterii i wirusów chroni dwa elementy maseczki: wbudowany filtr antybakteryjny oraz ustnik. Ów filtr będzie nas chronił przed wszystkimi zarazkami i bezpośrednim kontaktem z wydzielinami. Podobnie jak ustnik, który ma wbudowany zawór zwrotny uniemożliwiający bezpośredni kontakt, np. ze śliną poszkodowanego. Dzięki takim zabezpieczeniom możemy być pewni, że udzielona przez nas pierwsza pomoc nie poskutkuje dla nas żadną infekcją czy chorobą.
Oprócz działania typowo ochronnego, maseczki do resuscytacji mają jeszcze jedną niezwykle istotną funkcję – ułatwiają sztuczne oddychanie. W jaki sposób? Dzięki swojej budowie. Specjalne maseczki ratownicze posiadają bowiem ustnik, dzięki któremu stabilnie możemy wykonywać sztuczne oddychanie (ma on tak dopasowany kształt, że będziemy mogli go utrzymać ustami – zapobiega to przemieszaniu). Poza dobrze dopasowanym ustnikiem nie do przecenienia jest kształt samej maseczki. Umożliwia on bowiem to, że powietrze, które wdychamy w usta poszkodowanego w czasie oddechu ratowniczego nie wydostanie się na zewnątrz. A to z kolei wpłynie na efektywność procesu reanimacji.
Ciekawe są również same opakowania maseczek do sztucznego oddychania. Są na nich bowiem nadrukowane, krok po kroku, wszystkie czynności, jakie należy wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy. Stanowią więc swoistą ściągę, niekiedy niezbędną – szczególnie gdy jesteśmy zdenerwowani i nie możemy sobie przypomnieć co i w jakiej kolejności należy wykonać.
Używanie maseczek jest stosunkowo łatwe. Mogą więc ich używać nawet osoby posiadające niewielką wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Dlatego też, nie powinniśmy się tego bać.
Oto krótka instrukcja użytkowania maseczki podczas reanimacji:
· Odchylamy głowę poszkodowanego w tył i sprawdzamy drożność dróg oddechowych
· Umieszczamy ustnik w jego ustach
· Zatykamy jego nos i wdychamy powietrze sprawdzając czy klatka piersiowa się unosi
· Pozwalamy aby powietrze wyleciało
Maseczki są jednym z podstawowych elementów składających się na podręczną apteczkę – czy to domową czy samochodową. Nigdy nie wiadomo przecież kiedy i w jakich okolicznościach przyjdzie nam jej użyć.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika