Komarowaty nieprzyjaciel, jak radzić sobie z ukąszeniem?
Kogo gryzą komary?
Niestety nie ma idealnego sposobu na komary. Krwiopijne owady przyciąga bowiem pot oraz wydychany dwutlenek węgla, a przecież nie sposób nie oddychać, a na to, czy się pocimy, czy nie – też niestety mamy niewielki wpływ.
Komary częściej gryzą kobiety w ciąży i osoby otyłe, które wydzielają więcej energii i pod tym względem są dla owadów bardziej atrakcyjni. Co ciekawe niektóre badania wskazują, że na ugryzienia komarów są narażone najbardziej: dzieci, kobiety w okresie owulacji i młodzi mężczyźni.
Toksyczna ślina
Niektórzy ukąszenia komarów znoszą bez większych objawów i dyskomfortów. W ich wypadku pojawia się jedynie krótkie swędzenie i koniec.
Nie brak jednak osób, u których ukłucie owada powoduje przykrą reakcję alergiczną i bardzo nieprzyjemne swędzenie. Wpuszczona pod skórę ślina komara powoduje u większości ludzi świąd, ból, zaczerwienienie. Często ugryzieniu towarzyszy również obrzęk, bąble i swędzenie, które przerywa sen i znacznie obniża komfort życia przez kilka dni.
Niektórzy, choć ta grupa jest na szczęście najmniej liczna, po ugryzieniu komara, mogą zauważyć u siebie zawroty głowy, osłabienie i problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – reakcja organizmu powinna nas zmotywować do natychmiastowego odwiedzenia lekarza.
Domowe sposoby na ugryzienia komara
Gdy swędzi skóra i trudno powstrzymać się przed drapaniem, a pod ręką nie ma dobrych środków, można wypróbować domowe sposoby, które zmniejszą świąd i dyskomfort. Do najpopularniejszych należą: plasterek cebuli, natka pietruszki czy sok z cytryny nałożone na bolące miejsce. Sprawdza się również babka lancetowata – rozgnieciona i przyłożona na skórę potrafi zmniejszyć ból i cofnąć już powstałe zmiany.
Inne rozwiązanie to umycie miejsca ukąszenia wodą z mydłem i zastosowanie wody utlenionej jako popularnego środka antyseptycznego.
Jak się chronić przed ukąszeniami – naturalne metody
Można również sięgnąć po zioła: bazylię, anyż, eukaliptus, czosnek, goździki, lawendę, trawę cytrynową, melisę, rozmaryn i wroczyn pospility – w ogródkach, na parapetach czy roztarte i zaparzone a następnie rozpylane pozwalają skutecznie odstraszyć komary.
Komary odstraszają też pelargonię, które niegdyś były bardzo chętnie sadzane na balkonach w doniczkach.
Warto wypróbować również olejek eteryczny: cynamonowy lub waniliowy.
Najlepsze sposoby na ugryzienia komarów
Na rynku jest wiele środków przeciw komarom. Jednak tylko nieliczne z nich zdobywają dobre opinie i są rekomendowane.
Po pierwsze produkty marki Bros: w formie specjalnych urządzeń wkładanych do kontaktów z wymiennym wkładem lub płynem w wersji dla dorosłych i dzieci. Poza tym specjalne opaski odstraszające owady, pianki, czy chusteczki, które pozwalają chronić skórę przed ukąszeniami. Często wybierana jest ponadto specjalna spirala na komary Bros, która używana na zewnątrz pomieszczeń daje kilkugodzinną ochronę przed krwiopijcami
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika