Kiedy stosować kompres na oko?
W jakich okolicznościach przydaje się kompres na oko?
Kompres na oko należy stosować zawsze wówczas, gdy konieczna jest ochrona gałki ocznej. Sprawdzą się w stanach po zabiegach okulistycznych (zwłaszcza gdy szwy są jeszcze świeże i każdy uraz czy nawet obciążenie wynikające z podniesienia czegoś cięższego może skutkować ich zerwaniem i prowadzić do niebezpiecznych powikłań). Kompresy na oko można zastosować również w domu, w oczekiwaniu na pomoc medyczną, gdy doszło do urazu gałki ocznej (nakłucia, przecięcia, oparzenia).
We wnętrzu kompresu znajduje się bawełniany wkład chłonny, który służy do odbierania wilgoci gromadzącej się pod opatrunkiem. Dzięki temu rekonwalescencja przebiega szybciej i bez ryzyka nadkażenia.
Po co stosuje się kompres na oko?
Zadaniem kompresu na oko jest uniemożliwienie kontaktu gałki ocznej z czynnikami środowiskowymi, takimi jak pyły i inne zanieczyszczenia. Kompres skutecznie chroni również przed nieświadomym potarciem czy zadrapaniem gojącego się oka, także przez sen. Jest to szczególnie istotne gdy pacjentem jest dziecko.
Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano kompres. Ze względu na specyfikę organu, który chroni, kompres na oko powinien charakteryzować się szczególnie wysoką czystością chemiczną. Polecana jest gaza bawełniana barwiona bezchlorowo. Krawędzie kompresu muszą być dobrze zabezpieczone, aby nie istniało ryzyko podrażnienia oka przez szew czy nitkę.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika