Jakie są rodzaje bandaży?
Bandaż to podstawowy element wyposażenia zarówno apteczki domowej, jak i samochodowej. Najczęściej wykorzystywany jest podczas udzielania pierwszej pomocy np. przy urazach w celu usztywnienia części ciała. Czym różnią się bandaże? Jak wykonać opatrunek?
Czym jest bandaż?
Bandaż to kawałek materiału, zazwyczaj w kształcie prostokąta, służy do podtrzymania opatrunku na ciele oraz delikatnego usztywniana m.in. kończyn. Może być wykonany z gazy, dzianiny, płótna. Obecnie najczęściej spotykane są bandaże w formie rolek. Wyróżnić można kilka rodzajów bandaży, mających różne zastosowanie: elastyczne, półelastyczne, dziane, gipsowe, kohezyjne. Sprawdź bandaż elastyczny cena.
Rodzaje bandaży
Bandaż elastyczny, wykonany z elastycznego materiału, służy do unieruchomienia części ciała oraz wykonywania opatrunku uciskowego. Zazwyczaj dołączana jest do niego zapinka, ułatwiająca mocowanie bandaża. Dostępne są bandaże o różnej szerokości, ich długość najczęściej wynosi od 4 do 5 metrów.
Opaska dziana najczęściej używana jest podczas pierwszej pomocy, w celu przymocowania do ciała opatrunku. Może być wykonana z różnego rodzaju nieelastycznego materiału np. poliestru.
Opaska półelastyczna jest rodzajem bandażu dzianego, o nieco większej elastyczności. Najczęściej wykorzystywana jest do przymocowania opatrunku w trudnych do bandażowania miejscach np. na stawach.
Bandaż gipsowy używany jest w celu unieruchomienia złamanej kończyny. Tkanina, z której wykonana jest opaska twardnieje po zwilżeniu wodą.
Opaska kohezyjna to samoprzylepny bandaż, który przylepia się sam do siebie i nie wymaga stosowania dodatkowych zapinek. Sprawdza się w przypadku bandażowania trudno dostępnych miejsc, takich jak zgięcia kończyn.
Jak wykonać bandażowanie?
Bandażowanie może być wykonane na różnych częściach ciała. Istnieje wiele rodzajów bandażowań. Najpopularniejsze techniki to:
bandażowanie koliste: kolejna warstwa pokrywa poprzednią,
bandażowanie wężowe: kolejne zwoje bandażu układane są ukośnie,
bandażowanie śrubowe: następna warstwa przykrywa 2/3 warstwy poprzedniej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika