Jaką butlę tlenową wybrać?
Butle tlenowe
Butle tlenowe stanowią podstawowe wyposażenie szpitali i karetek pogotowia. Odpowiadają za dostarczenie życiodajnego tlenu do organizmu osób, których płuca w danym momencie nie radzą sobie z jego pobieraniem. Butle tlenowe wykorzystywane są głównie w medycynie, ale nie tylko. Są również sprzętem niezbędnym dla himalaistów czy płetwonurków, którzy bez dodatkowego tlenu nie mogliby uprawiać pasjonujących ich sportów. Zobacz także reduktor tlenowy.
Butle tlenowe - Jaką butlę tlenową wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje butli tlenowych – aluminiowe oraz stalowe. Te drugie są zwykle mniejsze i lżejsze, dlatego często stosowane są np. w karetkach, gdzie liczy się przede wszystkim szybkość i sprawność działania. Aluminiowe butle są nieco cięższe, większe i bardziej masywne, dlatego częściej wykorzystywane są stacjonarnie, w szpitalach i gabinetach lekarskich. Butle tlenowe dostępne są również w różnych pojemnościach. W zależności od potrzeb możesz wybrać niewielką butlę o pojemności 1 l (która będzie wykorzystywana np. jako podręczna butla w karetce pogotowia), 2 l lub dużo większą, o pojemności 5 l, która świetnie sprawdzi się tam, gdzie nie trzeba jej przenosić (np. stacjonarnie w szpitalach).
Każda butla tlenowa powinna mieć specjalne atesty, które świadczą o jej jakości i bezpieczeństwie użytkowania. Właśnie dlatego warto tego rodzaju sprzęty kupować w sprawdzonych sklepach.
Butle tlenowe – na co zwrócić uwagę?
Kupując butlę tlenową, zwróć uwagę na to, czy jest ona wyposażona w specjalny reduktor, umożliwiający kontrolę nad ilościami tlenu, które są podawane potrzebującej osobie.
Sama butla nie wystarczy! Należy również przede wszystkim regularnie napełniać ją tlenem. Przydadzą się również maseczki do podawania tlenu o wyprofilowanym, dopasowującym się do kształtu twarzy profilu. Możesz również zaopatrzyć się w koncentrator tlenu, który pozwala szybko i bezpiecznie podać potrzebującemu tlen o wysokim stężeniu. Dobrze również do butli tlenowej dokupić specjalny pokrowiec, który ochroni ją przed uszkodzeniami.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika