Jak wypłukać zanieczyszczenia z oka
Urazy oczu oraz dostające się do nich zanieczyszczenia należą do najbardziej bolesnych dolegliwości, ze względu na szczególną budowę oraz unerwienie oka. Dodatkowo oczy są narządem naszego głównego zmysłu, odpowiadającego za doświadczanie większości docierających do nas bodźców, dlatego wszelkie manipulacje przy nich wiążą się z pewną dozą strachu – a jeśli zrobimy coś nie tak i wyrządzimy sobie krzywdę? W sytuacji dostania się zanieczyszczenia do oczu, warto zastosować prosty w obsłudze, intuicyjny i bezpieczny aparat do płukania oka.
Zasada działania aparatu do płukania oka
Aparat do płukania oka charakteryzuje się prostą budową, dzięki czemu jego użycie jest nieskomplikowane a czas przygotowania płukanki – bardzo szybki, co również jest istotne w sytuacji awaryjnej.
Do pojemnika wlewa się płyn (wodę, sól fizjologiczną lub roztwór leku). Następnie pojemnik dokręca się do plastikowej wanienki. Krawędzie wanienki należy przytknąć do oczodołu a następnie przechylić głowę do tyłu. Teraz za pomocą mechanicznego uciskania pojemnika można tłoczyć płyn do oka tak długo, aż zanieczyszczenie zostanie usunięte.
Należy pamiętać, aby umyć i wysuszyć aparat po każdym użyciu.
Co można wlewać do aparatu do płukania oczu?
Aparat do płukania oka przystosowany jest do przemywania gałki ocznej wodą, solą fizjologiczną lub roztworem leku. Należy przy tym przestrzegać kilku elementarnych zasad: woda powinna być świeżo przygotowana (przegotowana i wystudzona, z butelki lub oczyszczona w dzbanku z filtrem), sól fizjologiczna – otwarta tuż przed podaniem, a leki stosowane ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Przejdź do strony głównej