Jak wybrać szyny Kramera
Do czego służy szyna Kramera?
Szyna Kramera służy do unieruchomienia i zabezpieczania każdego rodzaju złamania. Jest to prosty produkt, który jest jednak nieoceniony wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki kostnej. Szyna jest metalowa, posiada ona poziome łączenia, jej powierzchnię otacza się ligniną lub watą, co zwiększa wygodę noszenia szyny.
Szyny Kramera dostępne są w kilku szerokościach i długościach do określonych zastosowań.
Jak stosować szyny Kramera?
Szyna Kramera służy do unieruchomienia obrażeń. Dzięki niej można szybko zabezpieczać stawy sąsiadujące ze złamaniem. W ten sposób niemal natychmiast uzyskuje się ulgę w bólu, chroni się kończynę przed dalszymi zmianami, pozwala się utrzymać prawidłowe ustawienie odłamów złamania.
Jeśli zastosowanie szyny nie jest możliwe, zaleca się założenie temblaka lub inne unieruchomienie miejsca złamania.
Gdzie powinny znaleźć się szyny Kramera?
Szyny Kramera są podstawowym wyposażeniem karetki, oddziału ratunkowego w szpitalu. Powinny one znaleźć się w każdym miejscu, w którym istnieje zwiększone ryzyko urazów kończyn, wszystko po to, by pospieszyć z pomocą tam, gdzie jest to wskazane. Szyny Kramera powinny znaleźć się w centrach sportu, w ośrodkach zimowych, stokach narciarskich oraz szkołach zwłaszcza sportowych.
Podstawowe cechy szyny Kramera
Szyny Kramera są przede wszystkim lekkie i giętkie, dlatego mogą być wykorzystywane do wielu złamań. Ratownicy medyczni mogą je łatwo dostosować do skali i typu złamania. Dzięki temu, że swobodnie się zginają, mogą być dopasowane do ręki, która może znaleźć się w pozycji ugiętej w łokciu.
W ten sposób wyróżnia się szyny:
przedramienno-ramienną,
przedramienno-dłoniową,
stopowo-udową,
stopowo-podudziową.
Elastyczność i łatwość wyginania szyn ułatwia także ich transport. Dodatkowo wygodę ich stosowania podkreśla możliwość skorzystania z pokrowców, do których szyny można włożyć pojedynczo lub kilka sztuk.
Jak kupować szyny Kramera?
Szyny Kramera można otrzymać w wielu wersjach – pojedynczo, po kilka sztuk, z powleczeniem lub bez.
Producenci udostępniają szyny dedykowane do użycia na różne kości, dlatego zaleca się nabycie kompletu, by mieć możliwość unieruchomienia określonego miejsca na ciele – na przykład nogi lub ręki.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika