Jak używać maseczki do sztucznego oddychania?
W apteczkach znajduje się wiele środków opatrunkowych, różne rodzaje bandaży, plastrów, a nawet nożyczki oraz folia termiczna. Wszystkie te przedmioty okazują się niezwykle potrzebne w przypadku nagłego zdarzenia np. wypadku drogowego. Podczas kompletowania apteczki należy pamiętać o maseczce do sztucznego oddychania, dzięki której możliwe będzie przeprowadzenie w sposób bezpieczny resuscytacji.
Maseczka służy do udzielania pierwszej pomocy metodą usta-usta. To obowiązkowy element każdej, dobrze wyposażonej apteczki. Wykonanie resuscytacji w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, jest szansą na zapobiegnięcie powstaniu nieodwracalnych zmian w mózgu. Podczas resuscytacji należy pamiętać o najważniejszym – zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno poszkodowanemu, jak i sobie.
Maseczka z ustnikiem a bezpieczeństwo podczas resuscytacji
Maseczka do sztucznego oddychania okazuje się bardzo przydatna podczas wykonywania resuscytacji. Przede wszystkim zminimalizowane jest ryzyko zakażenia, a specjalne zabezpieczenie uniemożliwia przedostanie się z ust osoby poszkodowanej wydzieliny do ust osoby przeprowadzającej resuscytację.
Sposób użycia maseczki do resuscytacji
Jeszcze przed przystąpieniem do resuscytacji należy poprosić świadków lub samodzielnie zadzwonić na numer alarmowy, zawiadamiając odpowiednie służby. Następnie trzeba uklęknąć obok poszkodowanego, rozpakować maseczkę, zapoznać się z instrukcją umieszczoną na maseczce oraz rozpocząć resuscytację, zgodnie ze wskazaniami. Sztuczne oddychanie należy prowadzić aż do momentu, w którym poszkodowany odzyska oddech lub do czasu przyjazdu służb ratunkowych. Klatkę piersiową trzeba uciskać 30 razy, a następnie wykonać 2 oddechy ratunkowe. Powietrze należy wdmuchiwać aż do momentu, w którym klatka piersiowa zacznie się unosić.
Pamiętaj! Używając podczas resuscytacji maseczki do sztucznego oddychania zapewniasz bezpieczeństwo sobie oraz osobie poszkodowanej. Mechaniczny zawór zwrotny, filtr wraz z zastawką chronią przed kontaktem z wydzieliną poszkodowanego.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika