Jak używać haczyków do wykręcania kleszczy?
W okresie wiosenno-letnim każdy spacer po okolicy może zakończyć się przyniesieniem do domu pasażera na gapę w postaci kleszcza. Z równą łatwością wczepi się on w skórę człowieka, jak i zwierzęcia. Istnieje bardzo wiele sposobów na usunięcie pasożyta, lecz część z nich jest skomplikowana i naraża na ryzyko niecałkowitego pozbycia się problemu.
Wyjątkowo łatwym w użyciu, skutecznym i wygodnym narzędziem do haczyki do wykręcania kleszczy.
Jak działają haczyki do wykręcania kleszczy?
Prostota obsługi to kluczowa zasada, jaką przyjęli twórcy tego niepozornego narzędzia. Jest to niewielkie radełko, najczęściej plastikowe, z jednej strony zakończone rączką ułatwiającą użycie.
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni rozmiar - haczyki do wykręcania kleszczy produkowane są w kilku wersjach, w zależności od wielkości pasożyta, którego chcemy się pozbyć.
Haczyk należy ująć za rączkę i wsunąć odwłok kleszcza w zwężającą się szczelinę, aż do końca. Następnie wykonać trzeba pewny ale nie gwałtowny, jednostajny ruch po spirali w górę. Dzięki temu pozbędziemy się całego kleszcza, bez ryzyka pozostawienia w rance aparatu gębowego.
Haczyki doskonale sprawdzą się także podczas pomocy zwierzęciu – w przeciwieństwie do kleszczyków i pęset nie wiążą się bowiem z bolesnym wyrywaniem sierści.
Dlaczego należy od razu usunąć kleszcza?
Z usunięciem kleszcza nie warto czekać na termin wizyty lekarskiej. Z czasem wzrasta bowiem ryzyko przekazania nam przez pasożyta bakterii Borrelia, która przebywa w jego jelitach i wędruje w kierunku aparatu gębowego kleszcza wraz z wypełnianiem się jego przewodu pokarmowego krwią.
Przejdź do strony głównej