Jak usunąć kleszcza?
Co roku z wiosną powraca temat kleszczy. Te niebezpieczne pasożyty możemy przynieść nie tylko z lasu, ale także z publicznego trawnika, własnego ogrodu czy nawet ze spaceru po mieście. Obecność kleszcza niesie z sobą niestety groźbę wystąpienia bardzo poważnych chorób: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć poprzez szybkie usunięcia pasożyta ze skóry.
Narzędzia do usuwania kleszczy
Najpowszechniejszym narzędziem do usuwania kleszczy jest zwykła pęseta. W aptekach i marketach można kupić także bardziej specjalistyczne przyrządy – małe radełka oraz wysuwane szczypczyki i lassa. Z czasem można dojść do wprawy w posługiwaniu się każdym z nich, jednak nie dają one gwarancji usunięcia całości kleszcza, a oderwanie i pozostawienie główki z aparatem ssącym nie tylko udaremnia próbę zniwelowania ryzyka boreliozy, ale także naraża na powstanie stanów zapalnych i konieczność wizyty w przychodni celem nacięcia i oczyszczenia skóry.
Pompka – innowacyjny sposób na wyciągnięcie kleszcza
Nowością w walce z kleszczami jest pompka do wyciągania kleszczy. To wygodne narzędzie znajduje także zastosowanie w usuwaniu żądeł owadów, jadu po ukąszeniu oraz głęboko tkwiących drzazg.
Pompkę należy przytknąć do skóry wokół kleszcza, wcisnąć tłok i pozostawić ją w ten sposób przez ok. 2 minuty. Wytworzone podciśnienie powoli wyciągnie kleszcza, bezboleśnie, skutecznie i w całości.
Warto mieć to urządzenie w domowej apteczce, ale także na wyposażeniu ośrodka kolonijnego, zakładu pracy czy przychodni lekarskiej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika