Jak przeprowadzić sztuczne oddychanie? Maseczka to konieczność!
Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?
Jeśli jesteś świadkiem wypadku, Twoim obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Nieudzielenie pomocy w obliczu zagrożenia życia lub ryzyka trwałego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest konieczne w momencie, gdy poszkodowany nie oddycha samodzielnie. Jeśli w takiej sytuacji będziesz mieć pod ręką jednorazową maseczkę, możesz przeprowadzić oba zabiegi ratownicze, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy ratownicze. Bez maseczki najbezpieczniej będzie do przyjazdu karetki prowadzić wyłącznie masaż serca – szczególnie jeśli udzielasz pomocy obcej osobie.
Dlaczego maseczka jest tak ważna?
Maseczka do sztucznego oddychania wyposażona jest w specjalny filtr z zastawką, który chroni przed kontaktem z wydzielinami poszkodowanego oraz wygodny ustnik, umożliwiający w pełni higieniczne przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na maseczce dodatkowo znajduje się krótka obrazkowa instrukcja przeprowadzania akcji ratunkowej, która może okazać się bardzo przydatna w sytuacjach stresowych kiedy trudno zebrać myśli.
Maseczka oddechowa to niezbędny element wyposażenia każdej apteczki, ale nie tylko – warto wrzucić ją np. do torebki czy plecaka w sytuacjach, w których nie nosisz przy sobie całej apteczki. Jednorazowe maseczki do przeprowadzania resuscytacji są tanie i zajmują niewiele miejsca – możesz kupić kilka sztuk i mieć je zawsze przy sobie, by w razie potrzeby móc bezpiecznie udzielić pomocy poszkodowanemu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika