Jak działają plastry na odciski?
Intensywne uprawianie sportu, stojąca praca, niewłaściwe obuwie czy wady postawy – wszystkie te czynniki prowadzić mogą do powstawania odcisków. Choć nie są one niebezpieczne dla zdrowia, to wiemy doskonale, jak potrafią być uporczywe, odbierając przyjemność z chodzenia, biegania czy tańca.
Tymczasem odcisków można bardzo łatwo się pozbyć, a także zniwelować dyskomfort z nimi związany. Służą do tego plastry na odciski.
Co to są odciski?
Odciskiem albo nagniotkiem nazywamy nieduże fragmenty twardej, zrogowaciałej skóry. Powstają one w miejscu, gdzie przez dłuższy czas działa nacisk lub tarcie. Najczęściej spotykamy je więc na stopach – np. na skutek ucisku od źle dobranego buta lub w konsekwencji powtarzanych codziennie czynności, takich jak bieganie po bardzo kamienistych trasach. Zwiększone obciążenie fragmentu stopy może także wynikać z uszkodzenia kończyny i nieprawidłowej postawy, kompensującej utraconą sprawność.
W jaki sposób plastry pomagają na odciski?
Plastry na odciski wykonane są najczęściej z grubszego materiału, który ma właściwości wodoodporne oraz izolujące – stanowi bufor między bolącym miejscem a obuwiem. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości i chodzenie bez dyskomfortu ponownie staje się możliwe.
Jednak plastry na odciski działają nie tylko jak prosty opatrunek – dzięki zawartości kwasu salicylowego i mocznika, nagniotek ulega zmiękczeniu i szybciej się goi – najczęściej nie ma po nim śladu już po 24 godzinach od nalepienia plastra.
Przejdź do strony głównej