Jak działa suchy lód?
Dlaczego suchy lód uśmierza ból?
Suchy lód powstaje poprzez rozprężenie i ściskanie dwutlenku węgla w stanie ciekłym. Powstały w ten sposób śnieg jest prasowany pod dużym ciśnieniem, co umożliwia jego formowanie w większe lub mniejsze bloki, a także w granulat. W ten sposób przygotowana substancja nie topnieje w temperaturze pokojowej i może być przechowywana poza lodówką, w szczelnym opakowaniu styropianowym lub w postaci sprayu.
Bardzo niska temperatura suchego lodu (niemal -80°C) sprawia, iż naniesiony na miejsce urazu skutecznie przeciwdziała powstaniu obrzęku, a także wystąpieniu sińców i krwiaków. Tamuje krwawienie podskórne i działa kojąco na uszkodzone tkanki. Ponieważ suchy lód nie topnieje, lecz bardzo powoli sublimuje, idealnie nadaje się do zabrania w podróż czy na zawody sportowe – jest lekki i nie grozi zmoczeniem rzeczy w plecaku. Sprawdź też produkt ice mix.
Na co stosować suchy lód?
Suchy lód możemy stosować zarówno na drobne urazy, jak i w przypadku większych kontuzji, aby doraźnie uśmierzyć ból w oczekiwaniu na przybycie profesjonalnej pomocy medycznej.
Suchym lodem spryskaj miejsce urazu w przypadku skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia. Spray stosuj w odległości ok. 20 cm od skóry, jednorazowo przez kilka sekund, aby nie doprowadzić do powstania odmrożeń. Jeśli uraz jest niewielki, możesz natychmiast powrócić do przerwanej czynności.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika