Jak działa pompka do wyciągania kleszczy?
Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego wracają nie tylko słońce i nowalijki, ale także kleszcze. Każdy spacer do lasu, na łąkę, a nawet w przestrzeni miejskiej, może się skończyć przyniesieniem do domu niechcianego towarzysza. W jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza?
Czy można usunąć kleszcza bez specjalnych narzędzi?
Pozbycie się kleszcza bez konieczności używania pęsety, szczypczyków i innych narzędzi jest możliwe na etapie, gdy dopiero rozpoczął on żerowanie. Najczęściej wtedy nie jest nawet widoczny, dlatego zadanie jest trudne. Dobrą metodą jest wzięcie intensywnego prysznica tuż po powrocie z lasu i działki. Silny strumień wody pozwoli spłukać pasożyty wędrujące dopiero po naszym ciele, jak i te które nie zdążyły jeszcze dobrze się zagnieździć.
Sprzęt do usuwania kleszczy
Pęseta czy szczypczyki nie gwarantują skuteczności w usuwaniu kleszczy. Najlepszym sposobem na pozbycie się pasożyta jest pompka do wyciągania kleszczy.
Do pompki należy zamocować końcówkę odpowiedniej wielkości i nałożyć ją na kleszcza w ten sposób, by objąć go w całości, wraz z otaczającą skórą. Urządzenie wytwarza niewielkie podciśnienie, które pozwala bezboleśnie pozbyć się pasożyta. Należy pozostawić pompkę przytkniętą do skóry przez ok. 2 minuty.
Pompka do wyciągania kleszczy ma ponadto liczne dodatkowe zastosowania. Przy jej pomocy można usunąć żądło, odciągnąć jad owadów i innych zwierząt, nawet żmij. To niezbędny element wyposażenia każdej apteczki, bezpieczny i łatwy w użyciu, także w trudnym terenie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika