Jak działa folia termiczna?
W sytuacji zagrożenia organizmu wychłodzeniem w procesie udzielania pierwszej pomocy oraz w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb, niezastąpiona okazuje się folia termiczna. Umożliwia ona utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, zaś jej niewielkie rozmiary i lekkość sprawiają, że mieści się ona a zestawie apteczek pierwszej pomocy, a także w plecaku turystycznym.
Zasada działania folii termicznej
Podobnie jak stosowana w domowej kuchni folia aluminiowa, także folia termiczna składa się z dwóch powierzchni o odmiennych właściwościach.
Strona srebrna zabezpiecza przed utratą ciepła. Owijamy nią poszkodowanego w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko wyziębienia. Srebrna strona ma dotykać ciała chorego a złota – być widoczna z zewnątrz. Z kolei złota strona posiada właściwości chroniące przed przegrzaniem. Jest niezastąpiona podczas udzielania pierwszej pomocy w warunkach niosących obawę wystąpienia zbyt wysokich temperatur (np. w upalny dzień na rozgrzanej jezdni). Poszkodowanego, którego chcemy zabezpieczyć przed przegrzaniem, owijamy złotą stroną – tak, by widoczna była strona srebrna.
Folia termiczna – nie tylko na miejscu wypadku
Standardowo folia termiczna znajduje się na wyposażeniu apteczek pierwszej pomocy. Umożliwia to jej kompaktowy rozmiar oraz bardzo mała waga. Okazuje się ona niezbędna w trakcie udzielania pomocy zarówno w zimne, jak i w gorące dni.
Jednakże nie jest to jedyne jej zastosowanie – folię termiczną warto mieć przy sobie na biwaku, w trakcie górskiej wycieczki a nawet dalszego spaceru, zwłaszcza jeśli pogoda jest zmienna. Gdy mocno zmarzliśmy, wystarczy ją odpakować i szczelnie się nią okryć, aby nie zmarznąć. Ochroni przed chłodem równie dobrze jak gruby polarowy koc czy śpiwór.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika