Jak działa ciśnieniomierz mechaniczny?
Pomiar ciśnienia powinien stanowić jeden z punktów codziennej rutyny nie tylko dla osób zmagających się ze schorzeniami układu krążenia czy nerek, ale dla każdego bez wyjątku. Zmiany w średnim ciśnieniu krwi mogą przez dłuższy czas nie dawać żadnych wyraźnych objawów, zaś zbyt późne ich wykrycie znacznie utrudnia proces leczenia. Dlatego też ciśnieniomierz to sprzęt niezbędny w domowej apteczce.
Czy warto kupić ciśnieniomierz mechaniczny?
Przy wyborze ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na model mechaniczny – często niesłusznie obawiamy się trudności w jego obsłudze, a tymczasem jest to dziecinnie proste urządzenie charakteryzujące się znacznie większą dokładnością niż modele elektroniczne.
Za takim rozwiązaniem przemawia choćby fakt, iż w przychodniach i szpitalach lekarze i pielęgniarki używają do pomiaru właśnie ciśnieniomierzy mechanicznych.
Jak używać ciśnieniomierza mechanicznego?
Ciśnieniomierz mechaniczny to sprzęt łatwy w obsłudze. Wystarczy przyswoić sobie kilka podstawowych zasad.
Załóż makiet na lewe ramię, powyżej łokcia, na wysokości serca. Wsuń stetoskop w miejsce, gdzie wyczuwasz i słyszysz tętno. Umieść słuchawki w uszach. Następnie napompuj makiet do momentu, aż przestaniesz słyszeć tętno w słuchawkach. Teraz odkręć zawór i powoli spuszczaj powietrze, stale monitorując wskaźnik na zegarze. Pierwsze usłyszane uderzenie to ciśnienie skurczowe. Słuchaj dalej, póki uderzenia nie zanikną całkowicie – moment ten wyznacza wartość ciśnienia rozkurczowego.
Dla swojego bezpieczeństwa i wygody, prowadź zeszyt, w którym codziennie zapisujesz wyniki pomiaru.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika