Hydrokoloidowe plastry na odciski – skuteczna broń w walce z bólem
Odciski stanowią problem, z którym boryka się wiele osób. Są skutkiem noszenia niewygodnych butów, zbyt ciasnych lub za luźnych. Często pojawiają się też w przypadku używania nowego, jeszcze nierozchodzonego obuwia. Powstawaniu ich sprzyja również długie chodzenie, zwłaszcza w przypadku osób, na co dzień do tego nieprzywykłych.
Odciski najczęściej pojawiają się na palcach stóp lub piętach, ale mogą też powstać na dłoniach. Czynnikiem sprzyjającym jest długotrwały nacisk na skórę lub jej dłuższe tarcie, np. podczas używania różnego rodzaju ręcznych narządzi: młotków, wideł, grabi. Powstałe odciski to nie tylko odczucie dyskomfortu. Mogą być one bardzo bolesne, często do tego stopnia, że założenie butów staje się wręcz niemożliwe. Znacznie utrudniają więc normalne funkcjonowanie.
Hydrokoloidowe plastry na odciski - czy są skuteczne? Dlaczego warto je stosować?
Plastry hydrokoloidowe działają wielotorowo:
1. Po pierwsze, zapewniają mechaniczną ochronę, czyli tworzą barierę między odciskiem a obuwiem. Skutecznie minimalizują w ten sposób nacisk oraz eliminują tarcie. Ich amortyzujące działanie przynosi też znaczną ulgę w bólu.
2. Po drugie, utrzymują wilgotne środowisko, czyli takie, które najbardziej sprzyja procesowi gojenia.
3. Niezwykle cenne jest też działanie plastrów w profilaktyce zakażeń. Stanowią one skuteczną ochronę rany przed zanieczyszczeniem oraz dostępem drobnoustrojów.
Hydrokoloidowe plastry na odciski to skuteczny i wygodny sposób na złagodzenie bólu i przyspieszenie gojenia. Ich ochronne i regeneracyjne właściwości sprawiają, że są one bardzo cenione przez użytkowników i z powodzeniem można je polecić każdej osobie, która boryka się z problemem odcisków. Warto po nie sięgnąć i przekonać się o ich skuteczności.
Dobrze jest się również zastanowić nad tym, w jaki sposób można zapobiegać powstawaniu odcisków i wdrożyć stosowane działania. Zwracać uwagę na właściwy dobór obuwia. Używać rękawic ochronnych w trakcie wykonywania prac fizycznych. Korzystać z ergonomicznych narzędzi, komfortowych i wygodnych w obsłudze. Warto też, zaplanować sobie przerwy na odpoczynek od powtarzających się czynności, dając tym samym skórze trochę czasu na wytchnienie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika