Folia NRC – niezbędna w każdym zestawie pierwszej pomocy
Koc ratunkowy – do czego służy?
Koce ratunkowe wykonane są z tworzywa sztucznego, tzw. folii termicznej, która pozwala zachować odpowiednią ciepłotę ciała w każdych warunkach. Zapobiega ona zarówno przegrzaniu, jak i wyziębieniu. Chroni także przed mrozem, deszczem, wilgocią. Jej powierzchnia powinna być odblaskowa – dzięki temu łatwiej będzie zauważyć osobę potrzebującą pomocy.
Kocy ratunkowych używa się przede wszystkich w przypadkach:
- kolizji drogowych,
- urazów wynikłych w terenie, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych,
- wypadków podczas uprawiania turystyki górskiej lub sportów zimowych,
- urazów nabytych przy uprawianiu sportów ekstremalnych,
- wyciągnięcia ofiary z wody,
- transportu poszkodowanego,
- zabiegów okołoperacyjnych. Zobacz folia termiczna.
Ponieważ koc ratunkowy jest szczególnie ważny przy udzielaniu pomocy w terenie, nie może go zabraknąć w apteczkach samochodowych, turystycznych i w zestawach ratowniczych zabieranych w góry, nad wodę lub w miejsca, w których często występują niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jak korzystać z koca przeciwwstrząsowego?
Użycie koca ratunkowego to nic trudnego. Zwykle opakowanie folii termicznej wyposażone jest w instrukcję obsługi. W przypadku nieznalezienia jej lub konieczności bardzo szybkiego działania i braku czasu na wczytywanie się w ulotkę, należy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach:
I. Koc powinno się rozłożyć na całą szerokość.
II. Owinąć poszkodowanego i końce folii skleić taśmą lub plastrem, twarz pozostawiając odkrytą.
III. Jedna strona folii jest zwykle w srebrnym, a druga w złotym odcieniu. Gdy chcemy ochronić ofiarę przed wyziębieniem, okrywa się ją srebrną powierzchnią do ciała, gdy zaś koc ratunkowy ma zapobiegać przegrzaniu – złotą do ciała.
Uwagi praktyczne
UWAGA I: Jeżeli w wypadku ucierpiała więcej niż jedna osoba, należy zabezpieczyć wszystkie ofiary. Dlatego zaleca się posiadanie w apteczce lub zestawie ratunkowym kilku sztuk folii NRC.
UWAGA II: Widok osoby owiniętej w folię termiczną i pozostawionej bez opieki należy odebrać jako sygnał, że potrzebne jest udzielenie dalszej pomocy oraz wezwanie wykwalifikowanej kadry medycznej.
UWAGA III: Kawałka folii można użyć także jako opatrunku zastawkowego w przypadku przebicia płuca.
UWAGA IV: Nie wolno stosować koca ratunkowego, gdy poszkodowany ma kontakt z urządzeniami pod napięciem elektrycznym!
Paulina Maria Szymborska-Karcz
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika