Fantomy Poznań
Fantomy do nauki resuscytacji
Z takimi najczęściej się spotykamy. Na nich można swobodnie ćwiczyć sztuczne oddychanie i masaż serca. W sklepach medycznych dostępne są fantomy dorośli i fantomy dzieci. Producenci zawsze starają się jak najlepiej oddać proporcje ludzkiego ciała i dobrać odpowiedni opór materiału. To istotne, ponieważ w sytuacji zagrożenia życia często nie analizuje się wykonywanych czynności, tylko robi się je automatycznie. Stres paraliżuje myślenie. W warunkach szkoleniowych powinno się więc jak najlepiej oddać specyfikę ludzkiego ciała.
Fantomy do nauki defibrylacji
W przypadku zatrzymania akcji serca każdy może zastosować defibrylację. Zabieg polega na pobudzeniu prądem mięśnia sercowego do pracy. W sklepach dostępne są defibrylatory AED, przeznaczone właśnie dla osób z podstawowym przeszkoleniem ratowniczym. Na fantomach możesz swobodnie ćwiczyć używanie tego sprzętu. Nowe modele posiadają nawet specjalne wskaźniki, które pokazują, czy w prawidłowy sposób przeprowadzasz defibrylację.
Po co nam manekiny?
Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów fantomów. Do nauki wkłuć (dla pielęgniarzy i lekarzy), do nauki rękoczynu Heimlicha (uciśnięcie żołądka przy zadławieniu). Również fantomy do intubacji (umieszczenie rurki w tchawicy) i szkielety anatomiczne dla uczniów i studentów uczelni medycznych. Po co nam właściwie fantomy? Bardzo istotne jest to, aby ćwiczyć prawidłowe odruchy. Potem w sytuacji stresowej o wiele łatwiej będzie automatycznie je powtórzyć. Trening czyni mistrza, również przy udzielaniu pierwszej pomocy i innych zabiegach.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika