Deski ortopedyczne
Jak zbudowana jest deska ortopedyczna?
Ich budowa jest dość prosta: składają się z wykonanej z tworzywa długiej i profilowanej deski ze specjalnymi otworami umożliwiającymi szybkie i proste podniesienie chorego oraz jego przenoszenie. Deska wyposażona jest w pasy, dzięki którym chory może być zabezpieczony, chroniony przed upadkiem. Bardzo ważnym elementem jest stabilizator głowy, który chroni najbardziej wrażliwy odcinek kręgosłupa.
Deski ortopedyczne: rodzaje
Deski ortopedyczne dostępne są w wielu wersjach: podstawowej, szerokiej, do transportu dzieci oraz ponadnormatywnej, wytrzymującej obciążenie nawet 450 kg.
Poszczególne deski różnią się szczegółami, które jednak mogą mieć istotny wpływ na komfort korzystania z nich. Przykładowo różnice mogą się kryć w sposobie rozmieszczenia uchwytów i ich szerokości, co ma wpływ na wygodę przenoszenia pacjenta w wąskich holach i na klatkach schodowych.
Powierzchnia deski zazwyczaj jest profilowana, dzięki czemu daje pewne oparcie dla ciała pacjenta i zmniejsza ryzyko pojawienia się bocznych ruchów. Różnice tkwią również w rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji deski: może być to plastik lub inne tworzywo: niewchłaniające cieszy, odpowiednio wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne. Zwraca się uwagę również na przepuszczalność promieni RTG, co w razie wykonania zdjęcia ma wpływ na jego jakość.
Na rynku dostępne są również deski składane, zabierające mniej miejsca i łatwiejsze w transporcie. Niemal wszystkie deski są niezatapialne i wodoodporne.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika