Deska ortopedyczna czy nosze
Oba te elementy wyposażenia ratowniczego służą dokładnie temu samemu celowi. Czym więc się różnią i kiedy lepiej jest skorzystać z deski ortopedycznej zamiast noszy? Odpowiedź jest bardzo prosta i konkretna. Deski ortopedycznej, czyli sztywnych noszy ortopedycznych, należy użyć wówczas, gdy poszkodowany wymaga stabilizacji i unieruchomienia – szczególnie jeśli istnieje ryzyko, że doszło do urazu kręgosłupa lub miednicy, urazów wielonarządowych, a także skomplikowanych, rozległych złamań. Warto też rozważyć taką możliwość w przypadku dzieci oraz pacjentów nieprzytomnych. Zobacz deska ortopedyczna cena.
Zalety deski ortopedycznej
Deska ortopedyczna umożliwia bezpieczniejszy i łatwiejszy transport poszkodowanego. Unieruchamia pacjenta, dlatego doskonale nadaje się do transportu osób z uszkodzonymi kończynami, a nawet kręgosłupem, nie ma ryzyka, że podczas przenoszenia czy jazdy karetką pacjent ulegnie dodatkowym urazom. Deski ortopedycznej można używać w każdych – nawet trudnych i wymagających warunkach. Nie jest to sprzęt ciężki, nie wymaga więc od przenoszących wyjątkowej siły fizycznej. Specjalne pasy zabezpieczające ułatwiają transportowanie pacjenta, natomiast stabilizator głowy chroni odcinek szyjny kręgosłupa. Deska stabilizuje ciało w takiej pozycji, jaka jest najlepsza w konkretnym przypadku, można więc dostosować ją indywidualnie do potrzeb każdego poszkodowanego. Sprawdź także nasze nosze składane.
Deski ortopedycznej można używać zamiast noszy lub też łącznie z noszami – najpierw unieruchomić pacjenta i przymocować do deski, a dopiero potem położyć na noszach i za ich pomocą transportować.
Deski ortopedyczne pediatryczne – doskonałe do transportu dzieci
Deski ortopedyczne to także nieocenione udogodnieniem przy transporcie dzieci. Są bezpieczne dla niemowląt i kilkulatków, nie ma ryzyka, że dziecko spadnie lub samo zrobi sobie krzywdę. Poszkodowane dziecko z powodu bólu i strachu może wykonywać gwałtowne ruchy, szarpać się i zachowywać niespokojnie, co nie jest wskazane i często stanowi powód dodatkowych urazów. Odpowiednia deska może temu zapobiec. Na rynku dostępne są specjalne deski pediatryczne – o wymiarach i kształtach odpowiednich dla małych dzieci.
Dobra deska ortopedyczna – czyli jaka?
Według przyjętych wymogów deska ortopedyczna powinna:
- przepuszczać promienie x,
- wytrzymywać ciężar co najmniej 120 kg,
- posiadać trzy lub cztery pasy mocowane w różnych miejscach i konfiguracjach (wiązane lub na zaczepy-karabińczyki),
- być wyposażona w system unieruchamiania głowy.
Dodatkowym atutem są wygodne, duże, wyprofilowane otwory, dzięki którym można wygodnie uchwycić deskę dłonią w grubej rękawicy ochronnej. Istnieją także modele umożliwiające przenoszenie poszkodowanych w wypadkach na wodzie – mają odpowiednią wyporność oraz przypinane pływaki.
Paulina Maria Szymborska-Karcz
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika