Defibrylatory Poznań
Jak zbudowany jest defibrylator?
Budowa jest bardzo prosta. W większości przypadków defibrylator składa się z jednostki centralnej i dwóch elektrod. Stosuje się dwa typy elektrod – tzw. „łyżki” (wymagają przyłożenia przez ratownika) i przyklejane. Okres ich ważności wynosi od 12 do nawet 36 miesięcy.
Rodzaje defibrylatorów
Istnieją różne rodzaje defibrylatorów, w zależności od funkcji i zapotrzebowania. Są to:
Wielofunkcyjne defibrylatory – z dużymi wyświetlaczami, które umożliwiają ratownikom szybkie odczytywanie kolejnych parametrów. Zazwyczaj pokazują EKG, temperaturę ciała, ciśnienie tętnicze, saturację i inne informacje (zależnie od modelu).
Defibrylatory z wyświetlaczem, który wyświetla jedynie wykres EKG.
Defibrylatory AED – najistotniejsze z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego. Te urządzenia zostały przeznaczone do użytku przez osoby, które posiadają jedynie podstawowe przeszkolenie. Czyli wiedza, jak używać sprzętu, żeby nie zrobić komuś krzywdy. Ten defibrylator samodzielnie analizuje wykres EKG i pokazuje, kiedy należy wprawić go w działanie. Nowsze modele działają w dwóch fazach.
Jak używać defibrylator?
To bardzo łatwe – musisz tylko postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
Otwórz opakowanie i włącz urządzenie.
Wyjmij zaplombowane elektrody i podłącz do defibrylatora.
Rozepnij ubranie osoby poszkodowanej.
Przyklej elektrody do klatki piersiowej, dokładnie w miejscach pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca. Najprawdopodobniej znajdziesz na nich specjalną instrukcję. Ta pokaże Ci, jak i gdzie należy elektrody przykleić.
Teraz nastąpi analiza rytmu serca. Ważne – nie dotykaj poszkodowanego!
Jeśli konieczne będzie wyładowanie, rozpocznie się ładowanie kondensatorów. Następnie wszyscy obecni powinni odsunąć się od urządzenia. Naciśnij przycisk uwalniający i gotowe – prąd właśnie przechodzi przez ciało osoby poszkodowanej.
Potem znów analiza rytmu serca i dostaniesz instrukcje o kolejnym wyładowaniu lub potrzebie udzielenia pierwszej pomocy (resuscytacja). Sposób użycia jest bardzo prosty – tak naprawdę urządzenie robi wszystko za Ciebie
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika