Czym jest opatrunek hydrożelowy?
Jak wygląda opatrunek hydrożelowy?
Opatrunek hydrożelowy kupujemy w postaci arkuszy zamkniętych w hermetycznym opakowaniu, po jednej sztuce w saszetce. Jest to hydrożel znajdujący się na specjalnej, wzmocnionej włókninie, ułatwiającej wyjęcie opatrunku z opakowania oraz jego aplikację (powinna ona przebiegać bez kontaktu dłoni z podrażnionym miejscem, aby zminimalizować ryzyko powstania zakażenia).
Sam opatrunek jest sterylny i hipoalergiczny. Nie przywiera do rany ale zabezpiecza ją szczelnie przed dalszymi działaniami czynników zewnętrznych. Podczas zmiany opatrunku nie ma potrzeby przemywania oparzenia – wszelkie zanieczyszczenia usuwane są wraz z poprzednim opatrunkiem, co znacznie ułatwia opiekę nad chorym.
Na co stosować opatrunek hydrożelowy?
Każde oparzenie wymaga natychmiastowego schłodzenia, jednak stosuje się do tego różne środki, w zależności od stopnia urazu oraz sposobu jego powstania. Sprawdź także opatrunek indywidualny.
Opatrunek hydrożelowy świetnie sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych oraz urazów powstałych podczas kontaktu z gorącymi przedmiotami lub substancjami (wrzątek, żelazko, miejsce uszkodzone po porażeniu prądem). Skutecznie schładza on uszkodzoną tkankę, przyspiesza jej regenerację, przeciwdziała powstawaniu blizn i nie powoduje uszkodzenia okolicznej zdrowej skóry przy noszeniu i odrywaniu.
Przejdź do strony głównej