Czym charakteryzuje się maseczka włókninowa?
Maska włókninowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia personelu medycznego, mającego kontakt z pacjentem potencjalnie zarażonym chorobami zakaźnymi. W związku z pandemią COVID-19, maseczki z sal operacyjnych przeniosły się na ulice, stając się elementem naszej codzienności.
Nic dziwnego zatem, że pojawiają się liczne pytania o ich wygodę i skuteczność. Do czego może być zastosowana klasyczna maseczka włókninowa?
Z czego zrobiona jest maseczka włókninowa?
Maseczki jednorazowego użytku wykonane są najczęściej z kilku warstw włókniny polipropylenowej. Jest to tworzywo sztuczne, formowane za pomocą metody termicznej lub chemicznej, bez tkania. Dzięki temu materiał ma jednolitą strukturę, chroniącą przed licznymi szkodliwymi czynnikami. Nie rozciąga się i nie rozrywa, ale jest łatwy w szyciu i cięciu. Można go łączyć z innymi materiałami przez zgrzewanie.
Włóknina jest niepyląca, dzięki czemu jej drobinki nie przylegają do ubrania, sprzętu medycznego ani do ciała, nawet w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona.
Czy maseczka włókninowa jest skuteczna?
Wobec wroga tak podstępnego jak wirus, maseczka włókninowa wydaje się niepozorna. Tymczasem okazuje się ona bardzo skutecznym narzędziem do walki z chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.
Zastosowanie kilku warstw włókniny zapewnia filtrację na poziomie 70 proc. W pewnym stopniu chroni nawet przed płynami, którymi może zostać zachlapana twarz noszącej ją osoby (np. podczas udzielania pomocy poszkodowanemu). Dodatkowo nie uczula i nie powoduje podrażnień, jest lekka i wygodna w noszeniu, odprowadza wilgoć i umożliwia swobodne oddychanie.
Użytkowanie maseczek włókninowych zwiększa nasze bezpieczeństwo w czasie wzmożonej aktywności wirusów, także koronawirusa.
Przejdź do strony głównej