Co to jest NZK?
Nagłe zatrzymanie krążenia jest to stan, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca, co powoduje ustanie krążenia krwi i niedotlenienie narządów oraz tkanek. Niezbędna w takim wypadku okazuje się resuscytacja i jak najszybsza defibrylacja , aby przywrócić prawidłową czynność serca.
Nagłe zatrzymanie krążenia może być spowodowane znaczną utratą krwi (hipowolemia). W takiej sytuacji, aby reanimacja miała szanse powodzenia, konieczne jest przetoczenie choremu odpowiednich płynów. Reanimacja będzie również nieskuteczna, jeśli drogi oddechowe osoby nieprzytomnej będą niedrożne - zawsze należy sprawdzić, czy nie są one zatkane ciałem obcym.
Do zatrzymania krążenia, zwykle w mechanizmie migotania komór, dochodzi przy znacznym wychłodzeniu organizmu.
Nagły spadek ciśnienia jest jednym z podstawowych elementów stanu zwanego wstrząsem. Tu także może dojść do zatrzymania krążenia. Reanimacja będzie nieskuteczna w przypadku tamponady worka osierdziowego lub odmy opłucnowej.
W pierwszym wypadku zaciśnięte są naczynia doprowadzające krew do serca. W drugim, serce nie ma przestrzeni do pracy. Wydajna praca serca jest też niemożliwa przy masywnym zatorze tętnicy płucnej.
Do nagłego zatrzymania krążenia może także dojść z powodu zatrucia lekami czy chemikaliami.
Przy NZK serce nie wykonuje pracy hemodynamicznej, nie bije. Nie znaczy to jednak, że nie ma pewnej aktywności elektrycznej. Od charaktery zaburzeń rytmu występujących w przebiegu NZK zależne są metody reanimacji. Przy migotaniu komór czy rozkojarzeniu elektromagnetycznym wskazana jest defibrylacja. Przy asystolii defibrylacja jest bezcelowa i należy wykonywać zewnętrzny masaż serca.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika