Cito Ice kompres, czyli praktyczny kompres chłodzący
Zimny kompres to bardzo istotny element wyposażenia każdej apteczki – czy to tej domowej, czy biurowej lub samochodowej. Leczenie zimnem, znane również pod nazwą krioterapia, znane było już w starożytności. To Hipokrates odkrył, że chłodzenie ciała ma właściwości przeciwbólowe, łagodzi obrzęk oraz zmniejsza krwawienie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompresów chłodzących. Najbardziej popularne są te żelowe, wielorazowego użytku, które mogą być stosowane jako ciepłe lub zimne okłady oraz środki takie jak Cito zimny kompres – praktyczne, jednorazowego użytku i niewymagające chłodzenia w lodówce czy zamrażarce.
Jak działa okład chłodzący?
Cito zimny kompres i inne okłady chłodzące, pobyt w kriokomorze czy nawet morsowanie działają na organizm na podobnej zasadzie. Schładzając całe ciało lub określone miejsce wywołujemy naturalne, zbawiennie działające na funkcjonowanie organizmu mechanizmy obronne. W skrócie – pobudzenie systemu nerwowego chłodem mobilizuje cały organizm do produkowania substancji przyspieszających przemianę materii. To znowu sprawia, że nasz organizm zaczyna wytwarzać więcej energii, czyli ciepła, które pozwala zachować odpowiednią temperaturę narządom wewnętrznym. Obniżenie temperatury ciała powoduje również zwężenie naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej oraz zwiększenie przepływu krwi przez żyły i tętnice. Każdy z tych mechanizmów działa przeciwbólowo oraz redukuje opuchliznę. Sprawdź też produkt ice mix.
W jakich sytuacjach stosować kompres chłodzący?
Kompres chłodzący Cito oraz każdy inny kompres należy stosować w przypadku nagłych urazów, bólu mięśni lub stawów po przeciążeniu, przewlekłego bólu w stanach zwyrodnieniowych oraz po ukąszeniu owadów. Chłodne (ale nie lodowate) okłady sprawdzają się również jako pomoc w gorączce lub po oparzeniach. W takich sytuacjach, by uniknąć kolejnego szoku termicznego, można zimny kompres owinąć cienką ściereczką i dopiero przyłożyć do ciała. Zimny kompres sprawdza się w przypadku bólu zęba, bólu głowy, a także jako ratunek na opuchnięte po nieprzespanej nocy oczy.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika