Ciśnieniomierz - jaki kupić
Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?
Dobry ciśnieniomierz musi spełniać dobrze swoją funkcję. Wybierając go, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim podstawowe pytanie dotyczy przeznaczenia ciśnieniomierza. Aparaty osłuchowe ze stetoskopem, które obsługuje się manualnie polecane są dla profesjonalistów. Pacjenci, którzy sami mają sobie kontrolować ciśnienie powinni korzystać z aparatu możliwie prostego, łatwego do obsługi samodzielnie: najlepsze pod tym względem są ciśnieniomierze elektroniczne.
Jak działają ciśnieniomierze elektroniczne?
Ciśnieniomierze elektroniczne wychwytują pulsujące falowanie tętnicy bez użycia słuchawek. Rolą pacjenta pozostaje założenie sobie mankietu na rękę, naciśnięcia jednego z przycisków oraz odczytanie wyniku z wyświetlacza elektronicznego.
Osoba mierząca ciśnienie nie musi interpretować wyniku czy nasłuchiwać sygnałów w słuchawce. Aparaty zarówno na ramię, jak i na nadgarstek są zazwyczaj w pełni automatyczne. Po ich uruchomieniu same pompują powietrze, co umożliwia uzyskanie w kilkanaście sekund wyniku pomiaru. Na rynku są nadal dostępne modele półautomatyczne, w których napełnienie i usunięcie powietrza z mankietu wymaga ingerencji pacjenta. Mierzący ciśnienie musi sam je napompować przy pomocy ręcznej gruszki.
Na nadgarstek czy na ramię?
Ciśnieniomierze elektroniczne polecane są w wersji tradycyjne na ramię. Pomiary, które wskazują uważane są za dużo bardziej wiarygodne. Jednak ciśnieniomierze na nadgarstek również znajdują grupę odbiorców. Przede wszystkim polecane są dla osób bardzo otyłych, u których na ramieniu wynik mógłby nie być prawidłowy, a samo badanie wykonane samodzielnie byłoby niemożliwe. Poza tym aparaty ciśnieniowe na nadgarstek są stosunkowo małe, dlatego uważane są za praktyczne przez osoby, które muszą mierzyć ciśnienie często i w różnych warunkach. W takim wypadku polecane są jako uzupełnienie dla ciśnieniomierzy na ramię.
Jeśli decydujemy się na aparat naramienny, należy sprawdzić rozmiar bicepsa. Urządzenia posiadają standardowy rękaw pasują dla osób o bicepsie o obwodzie od 20 do 32 cm. Jeśli ktoś ma biceps większy, zaleca się zastosowanie większego mankietu. To bardzo ważne, bo stosowanie zbyt ciasnego mankietu o osób o dużym bicepsie da wartości pomiaru zawyżone.
Pozostałe możliwości
Wybierając ciśnieniomierz, warto zwrócić również uwagę na sposób zasilania (większość modeli jest zasilanych na baterie, choć zdarzają się również modele zasilane sieciowo).
Pomocne może być także wybranie ciśnieniomierzu z pamięcią pomiarów w połączeniu z datą, co pozwala szybko wrócić do wyników z konkretnych dni i ocenić ich wartość na przestrzeni dłuższego odcinku czasu, co zazwyczaj jest cennym sygnałem dla lekarza.
Warto zwrócić uwagę również na markę, doświadczenie i dorobek producenta. Ciśnieniomierz to ten rodzaj produktów, który ma służyć przez lata. Dlatego dobrze zadbać o to, by wybrać go mądrze, na siłę nie oszczędzając.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika