Ciśnieniomierz - działanie
Z czego składa się ciśnieniomierz?
Sfigmomanometr to aparat składający się z manometru (rtęciowego – dzisiaj bardzo rzadko, sprężynowego lub elektrycznego), mankietu z komorą powietrzną zakładaną na rękę oraz zaworka do kontrolowania wypuszczania powietrza. Tradycyjne ciśnieniomierze posiadają również specjalne pompki do napełniania mankietu (modele elektryczne są ich pozbawione). Dodatkowo przy mierzeniu ciśnienia metodą Korotkową niezbędne są specjalne słuchawki do słuchania tętna w naczyniach krwionośnych.
Ciśnieniomierze elektroniczne
Ciśnieniomierze elektryczne mogą być zakładane na nadgarstek lub na ramię. Modele te posiadają kilka przycisków na module stworzone do sterowania całym procesem mierzenia ciśnienia, po naciśnięciu „startu” pomiar następuje samoczynnie. Sfigmomanometry tego typu pozbawione są słuchawki, zaworka kontrolującego wypuszczanie powietrza, pompki. Za bardziej dokładne uznaje się ciśnieniomierze zakładane na ramię. Gorsze oceny zbierają ciśnieniomierze nadgarstkowe, które uważane są za mniej dokładne.
Jak mierzyć ciśnienie?
Mierzenie ciśnienia tętniczego wcale nie jest tak prostą czynnością jak może się wydawać. Podczas wykonywania tego prostego badania można popełnić sporo błędów, konsekwencją tego jest otrzymanie zafałszowanego, nieodzwierciedlającego rzeczywistości wyniku.
By uzyskać najbardziej wiarygodny wynik, powinniśmy wykonywać pomiar dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Przed pomiarem (na około pół godziny) nie należy pić kawy, herbaty, palić papierosów czy wykonywać forsownych ćwiczeń.
Badanie należy w początkowych dniach dokonywania samodzielnych pomiarów wykonywać na obu rękach. Po skontrolowaniu wyników natomiast zaleca się kontynuować je na ręce, na którym wskazania ciśnieniomierza były wyższe.
Przed wykonaniem badania trzeba wygodnie usiąść i odpocząć około 5 minut. Należy usunąć z rąk wszelkie uciskające przedmioty, podwijając bluzkę w ten sposób, by odsłonić ramię. Kolejnym krokiem jest umieszczenie lekko zgiętej ręki na stabilnym, pewnym podłożu. Podczas pomiaru nie należy rozmawiać ani poruszać ręką. Jeśli chcemy wykonać pomiar po raz drugi na tej samej ręce, należy poczekać 5-10 minut i dopiero przystąpić do badania.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika