Bieganie a odchudzanie
Zmiana ku lepszemu – początki biegania
Najważniejszą zasadą dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem jest samokontrola oraz zdrowy rozsądek – należy biegać spokojnie, w wolniejszym tempie i w miarę możliwości jak najdłużej. Jeśli jednak nasza kondycja nie pozwala na bieg ciągły bez zatrzymywania nie róbmy nic na siłę.
Początki bywają trudne i wymagają cierpliwości. Pamiętajmy, że każdy trening przybliża nas jednak do osiągnięcia wymarzonej formy, a w dalszej kolejności do idealnej sylwetki. W swym planie treningowym należy skupić się zatem na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do biegania i dużo większego wysiłku.
Rewelacyjną i bardzo prostą metodą jest w tym przypadku przeplatanie marszu ze spokojnym biegiem. Wraz z upływem czasu nasza kondycja będzie wzrastała i będziemy mogli biegać dalej i dłużej. I to jest bardzo istotne, jeśli naszym nadrzędnym celem w bieganiu jest zrzucenie kilku kilogramów – w przypadku odchudzania ważniejszy jest wszak nie dystans, a czas spędzony w danej strefie intensywności. Dlatego też należy biegać długo, ale w umiarkowanym tempie.
Waga pod kontrolą
W świetle badań organizm zaczyna spalać tłuszcz po około 20 minutach ciągłego wysiłku. Zatem, im dłuższy trening tym więcej spalonego tłuszczu J. I nasza waga już po jakimś czasie będzie świadectwem tego procesu. Niezwykle satysfakcjonujące jest bowiem, gdy wchodzimy na wagę celem zmonitorowania naszej masy i widzimy, ze zdecydowanie ona zmalała. Pamiętajmy jednak, aby ważyć się o stałych porach, najlepiej rano i na czczo.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika