Apteczka turystyczna w podróży
O czym trzeba pamiętać, wybierając się w dłuższą i krótszą podróż i kompletując apteczkę? O tym jest ten artykuł.
Każda podróż z apteczką
Apteczka turystyczna jest potrzebna w krótkiej i długiej podróży. Jest niezbędna, gdy wybieramy się na rodzinny weekend, czy wyjazd służbowy. Trudno się bez niej obejść na dużej organizowanej zabawie, zwłaszcza w plenerze. Warto ją zapakować także do samochodu czy roweru.
Pojemna czy ergonomiczna?
Dobra apteczka nie musi być duża (na rynku dostępne są apteczki w wersji mini). Najważniejsze, żeby była pojemna i praktyczna w użytkowaniu, z łatwością dostępu do jej zawartości i możliwością ekspresowego skorzystania ze zgromadzonych w niej przedmiotów.
Producenci udostępniają dzisiaj apteczki w wielu wersjach: zarówno jako torby, plecaki, saszetki, jak również w formie walizeczek. Ich kształt oraz wykonanie pozwala na dopasowanie ich do określonych funkcji, jakim mają służyć i odpowiadać miejscu, w którym mają być wykorzystywane. Pod podobnym kątem należy rozpatrywać ilość kieszonek, haczyków czy gumek, przystosowanych do przechowywania bandaży i opatrunków.
Często apteczki to torby wykonane z odpornego materiału, nieprzepuszczającego wody oraz odpornego na ewentualne rozdarcia. Większość z nich posiada uchwyt do trzymania apteczki oraz specjalny pasek na ramię. Warto również zwrócić uwagę na sposób zamknięcia apteczki: powinien być praktyczny (dobrze chronić zawartość apteczki), a jednocześnie pewny, by nie dopuścić do przypadkowego otwarcia.
Tematyczna?
Apteczki dostępne na rynku można otrzymać w wersji dopasowanej do potrzeb określonych osób oraz do pomocy przy okazji wybranych sytuacji, na przykład w trakcie upadku, oparzeń, zatrucia pokarmowego czy nawet bólu zębów. Zazwyczaj tego typu apteczki są mniejsze, często dostępne w formie saszetek umieszczanych w większym opakowaniu.
Bezpieczeństwo i certyfikaty
Apteczka turystyczna będzie spełniać swoją funkcję, jeśli jest odpowiednio skomponowana. Kluczowe znaczenie ma tutaj jakość poszczególnych produktów oraz to, czy posiadają one odpowiedni certyfikat. Poza tym warto sprawdzić, czy wyrób spełnia wymogi stawiane przez Unię Europejską.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika