Apteczka samochodowa z wyposażeniem
Apteczka samochodowa z wyposażeniem
Apteczka samochodowa to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Zgodnie z polskim prawem nie musimy mieć w aucie apteczki, aczkolwiek wypadałoby ją posiadać – w końcu w każdej chwili może ona pomóc nam uratować komuś życie lub zdrowie.
Apteczka samochodowa z wyposażeniem - Pierwsza pomoc
Nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie nam udzielić pierwszej pomocy. Czasami sami staniemy się ofiarami wypadku i będziemy musieli pomóc swoim bliskim i sobie, a czasami będziemy zmuszeni do udzielenia pomocy zupełnie obcym ludziom. Niestety w dalszym ciągu duża część z nas nie wie, jak powinno wyglądać udzielanie pierwszej pomocy.
Apteczka samochodowa z wyposażeniem - Jak udzielić pierwszej pomocy
Przede wszystkim, gdy znajdziemy się w miejscu wypadku powinniśmy zająć się zabezpieczeniem osób rannych – podczas wypadku samochodowego należy m.in. włączyć światła awaryjne, ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy, a następnie zająć się sprawdzaniem czynności życiowych. Tutaj należy sprawdzić, czy osoba oddycha, czy jest w stanie się z nami kontaktować i ma świadomość tego, co się stało. Warto też sprawdzić krążenie.
Apteczka samochodowa z wyposażeniem - Sprawdzenie ran
Istotnym elementem udzielania PIERWSZEJ POMOCY jest sprawdzenie ciała osoby poszkodowanej. Czy posiada gdzieś krwotok, czy może ma widoczne złamanie lub obce ciało wbite w swoje. Wówczas te informacje należy przekazać ekipie pogotowia ratunkowego, która będzie mogła zdecydowanie szybciej zareagować i wiedzieć, co robić.
Oczywiście zanim pogotowie przyjedzie należy utrzymać kontakt z osobą poszkodowaną – mówić do niej – jeśli to konieczne, to uciskać miejsce krwotoku. W żadnym wypadku nie powinno się samodzielnie wyciągać obcych ciał z ciała osoby, która uległa wypadkowi.
Apteczka samochodowa z wyposażeniem - Telefon na pogotowie
Po sprawdzeniu osób rannych należy bezzwłocznie dzwonić na pogotowie lub jakiekolwiek inne służby medyczne. Pamiętaj o podaniu szczegółowych danych na temat swojego położenia, dzięki temu jednostka ratownicza szybciej dotrze do miejsca wypadku.
Po telefonie kontynuuj resuscytację czy też tamowanie ran. Jeśli to możliwe, ułóż osoby poszkodowane w pozycji bocznej ustalonej – na boku – głowa leży na wyciągniętej dłoni, nogi są ugięte i leżą jedna na drugiej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika